Výhody a využití pro solární ohřev bazénu

//

Ohřev vody v bazénu přes fotovoltaiku a solární panely je důležitý pro udržení vhodné teploty v bazénu během koupání a relaxace. Tradiční zdroje energie jako je plyn nebo elektřina bývají nákladné a škodlivé pro životní prostřední. Solární ohřev bazénu je oproti tomu energeticky výhodná a ekologicky šetrná metoda.

Solární panely využívají při ohřevu vody sluneční záření a zároveň nabízí mnoho výhod. Tato technologie využívá sluneční kolektory absorbující sluneční energii, kterou přeměňují na teplo. To se poté přenáší do bazénu, čímž se zvyšuje teplota vody. Solární ohřívač bazénu tak umožňuje koupání i během chladného období. V tomto článku se podíváme blíže na solární ohřev bazénu včetně výhod a praktického využití. 

Solární ohřev bazénu a jeho princip

Solární panel nebo kolektor je umístěn na střeše nebo vhodné ploše v blízkosti bazénu. Sluneční kolektor je vyroben z plastového nebo skleněného povrchu a trubkami, ve kterých je teplonosná kapalina. Sluneční záření dopadá na povrch solárních panelů, kde dochází k její absorpci a přeměně na tepelný zdroj. Teplonosná kapalina procházející trubkami ve slunečních kolektorech pohlcuje teplo a přenáší jej dále až do bazénové vody.

Solární elektrárna obsahuje také čerpadlo a regulátor toku, které řídí proudění teplonosné kapaliny přes sluneční panely nebo kolektory. Regulátor zajišťuje optimální tok této kapaliny a tím se dosahuje potřebný ohřev vody v bazénu. Veškeré teplo do bazénové vody předává skrze teplonosnou kapalinu tzv. výměník tepla.

Výhody solárního ohřevu bazénu

Ohřev vody v bazénu přes solární panely přináší majitelům oproti jiným zdrojům energií mnoho výhod. Pojďme se nyní podívat na ty nejdůležitější.

1. Nízké náklady na provoz

Tato technologie výrazně snižuje náklady spojené s ohřevem vody v bazénu. Sluneční energie je zdarma dostupná po větší část roku, což přispívá k velkým úsporám za elektřinu a jiné zdroje energie. I přesto, že počáteční náklady na solární elektrárnu mohou být vyšší, z dlouhodobého hlediska se jedná o spolehlivou úsporu.

2. Jednoduchá úspora a instalace

Solární systém je jednoduchý na instalaci a taktéž nevyžaduje žádné komplikované stavební zásahy nebo úpravy. Solární panely se nejčastěji umisťují na střechu nebo volnou plochu v okolí nemovitosti. Sluneční kolektory jsou též velmi jednoduché na údržbu zahrnující čištění povrchu panelů a kontrolu systému a komponent.

3. Dlouhodobá životnost solárních panelů

Solární elektrárna a jednotlivé komponenty dosahují dlouhodobou životnost a spolehlivý provoz po desítky let. Naše firma DanSo se spoléhá na ověřené dodavatele, jejichž solární panely jsou odolné vůči jakékoliv nepřízni počasí. Na každý solární systém poskytujeme záruku 30 let. Dlouholetá životnost a spolehlivost se odvíjí také od pravidelné kontroly a údržby panelů jednotlivých součástí.

4. Koupání i mimo sezónu

Se solárním ohřevem bazénu si můžete prodloužit koupací sezónu a vychutnávat si letní pohodu mnohem déle. Teplo ze slunečního záření zvyšuje teplotu bazénové vody i mimo letní měsíce, tudíž můžete relaxovat i během chladnějších období.

5. Šetrnost k životnímu prostředí

Solární panely jsou oproti fosilním palivům a jiným zdrojům energií ekologicky šetrné. Technologie využívající sluneční energii neprodukují škodlivé emise a skleníkové plyny. Solární ohřev tak snižuje uhlíkovou stopu a přispívá k ochraně životního prostředí. 

Péče o solární panely

Solární článek a potrubní systém je potřeba pravidelně kontrolovat pro zjištění případných škod, zanesení nebo úniků. V případě potřeby zajistěte opravu veškerých škod. Solární kolektory jsou často vystaveny různým nečistotám, jako listí, prach a další usazeniny, které snižují výkon solární elektrárny. Pro udržení čistého povrchu panelů a odstranění nečistot postačí voda a měkký kartáček. Hlídejte také tlak ve skladovací nádrži teplonosné kapaliny, který musí odpovídat doporučeným hodnotám stanoveným výrobcem systému.

Pravidelná pozornost by se měla věnovat také stavu čerpadla pohánějící teplonosnou kapalinu skrze solární panely. Čerpadlo musí fungovat správně, aby zajistilo dostatečný proud kapaliny. S blížící se zimou je potřeba provést související opatření. Systém je potřeby odvodnit nebo použít nemrznoucí kapalinu pro zabránění poškození. Doporučujeme nechat solární systém pravidelně kontrolovat odborníky z firmy DanSo. Naši specialisté jsou schopni se postarat o pravidelnou kontrolu a servis pro správnou funkci celého systému.

Solární ohřev vody s DanSo elektro

Pro klienty z celé republiky instalujeme již řadu let solární a fotovoltaické panely pro nemovitosti všeho druhu. Spolupracujeme s kvalitními dodavateli, kteří zaručují nejvyšší spolehlivost a výkon solárního systému a fotovoltaiky. Na každou zakázku garantujeme záruku 30 let. Naši zástupci vám také rádi pomohou s vyřízením dotace na solární panely ve výši až 200 000,- Kč s projektem Nová zelená úsporám. Solární i fotovoltaická elektrárna vyžaduje pro maximální výkon pravidelnou údržbu a servis, který vám naši odborníci kdykoliv zajistí. Pokud se potřebujete na cokoliv zeptat nebo máte zájem o naše služby, kdykoliv nás kontaktujte přes uvedený e-mail, telefon nebo online formulář.  

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.