Jak správně pečovat o fotovoltaické panely

//

Fotovoltaické panely jsou již od výroby navrženy tak, aby byli schopné spolehlivě vzdorovat nepřízni počasí v podobě bouřek, krupobití, sněhu, silného větru apod. Fotovoltaika má především tu výhodu, že nevyžaduje téměř žádné nároky pro údržbu. I tak ale postupem času dochází k jejich znečištění, a proto by se majitelé fotovoltaických elektráren měli v určitých intervalech postarat o jejich údržbu pro maximální výkon. Pokud se na panelech usadí silné nečistoty, může dojít k poklesu výkonnosti až o 15 %, při vážnějších mechanických poruchách způsobených zanedbanou údržbou až o 50 %. Jak tedy správně o fotovoltaiku pečovat?

Vliv nečistot na fotovoltaiku

Některé vlivy počasí mohou pravidelnému čištění panelů napomoci, jako například vítr a déšť. Z dlouhodobého hlediska však na povrchu zůstávají nečistoty a prach. Do prvního roku od zprovoznění fotovoltaiky nemají zmíněné negativní vlivy na funkčnost znatelný vliv. S dalšími léty díky mastnotám, pilu, prachu nebo například ptačích výkalů narůstá na panelech množství usazených nečistot. Čištění je potřeba i v případě panelů s ostřejším úhlem nebo u kovových dílů konstrukce, které jsou považovány za rizikovou část. Pokud je fotovoltaika během zimy dlouhodobě zakryta větší vrstvou sněhu, na panely dopadá minimální množství slunečního záření a tím se výrazně snižuje výkon.

Kdy provádět čištění fotovoltaických panelů?

Četnost provádění údržby fotovoltaických panelů se odvíjí od několika faktorů, především ale od podmínek okolního prostředí, typu fotovoltaiky nebo sklonu jednotlivých panelů. Čím je úhel sklonu větší, tím jsou nižší nároky na čištění. Pokud se fotovoltaická elektrárna nachází v městské části, čištění panelů je vhodné provádět jedenkrát až dvakrát ročně. Náročnější údržba je však v okolí zemědělských a průmyslových komplexů, kde je na místě provádět údržbu i čtyřikrát za rok. Velmi problémová jsou taktéž prašná místa, lokality s hojným výskytem ptactva nebo například méně deštivé oblasti.

Čištění fotovoltaických panelů prakticky

Panely je ideální čistit v době, kdy na ně nedopadá příliš slunečního světla. Ideální podmínky jsou proto brzy ráno, během pozdních odpoledních hodin nebo když je slunce pod mrakem. V ranních hodinách je čištění snadnější díky výskytu rosy. Před zahájením údržby je nutné odpojit zařízení včetně izolátorů.

V prvním kroku je potřeba odstranit vhodným nástrojem nejhrubší nečistoty a poté fotovoltaické panely opláchnout vodou. Na trhu je pro tento účel k dispozici několik vhodných přípravků. Při neodborném čištění mohou některé prostředky způsobit poškození povrchu panelu (týká se především soli, octu, některých chemických přípravků apod.). Pokud máte k dispozici vysokotlaký čistič, dejte pozor, aby silný tlak fotovoltaiku nepoškodil. Pro fotovoltaickou elektrárnu je také rizikem okolní zeleň. Při vyšším vzrůstu dochází ke stínění panelů, což vede ke snížení výkonu fotovoltaiky. Během nepřízně počasí může dojít také k pádu dřevin na fotovoltaiku, což může mít na zařízení fatální následky.

Slovo závěrem

Fotovoltaika šetří firmám i domácnostem velkou část ročního rozpočtu za energie. Každé zařízení si tedy pro maximální výkon a dlouhodobou životnost zaslouží pravidelnou péči a servis. Pokud si nejste jisti, jak na správné čištěni fotovoltaických panelů nebo jste během údržby narazily na mechanická poškození, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. Naši specialisté jsou připraveni provést potřebný servis, aby vaše fotovoltaické zařízení pracovalo na jedničku.   

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.