Jak funguje fotovoltaika v zimě?

//

Chladné klimatické podmínky spolu s mrazivým větrem a sněhovou pokrývkou se na první pohled mohou zdát pro fotovoltaické panely jako katastrofa. Přesto jsou solární systémy schopné i v těchto náročných podmínkách efektivně generovat elektřinu. Sluneční záření je mimo letní období stále účinné, což znamená, že fotovoltaika může i v chladných měsících spolehlivě produkovat energii. V tomto článku se hlouběji zaměříme na fungování fotovoltaiky a solárních panelů v podobných podmínkách a zjistíme, jak je možné optimalizovat výkon fotovoltaických panelů při sněhové pokrývce.

Vliv teploty na fotovoltaické panely

Solární a fotovoltaické panely přeměňují sluneční světlo na elektřinu i v chladném počasí, dokonce i při teplotách pod bodem mrazu. Tento proces je možný díky absorpci energie z intenzivního slunečního světla samotnými panely, nikoliv přímo teplem. Paradox je, že chladné počasí naopak nahrává efektivní produkci energie z fve panelů. K výrobě elektřiny dochází pokaždé, když na jednotlivé panely dopadá sluneční světlo, bez ohledu na roční období. Během zimních měsíců dochází k nižšímu výkonu pouze díky kratší době slunečního svitu nebo při hustém sněžení.
Pojďme se společně podívat na fungování fotovoltaických systémů podrobněji. Když fotonové částice ze slunečního světla dopadnou na fotovoltaické články, které obsahují solární panely, dojde k aktivaci elektronů obsažených v křemíkové části. Tento proces vytváří elektrický proud, který putuje do rozvodné skříně vašeho domu a napájí elektrická zařízení. Solární baterie sloužící pro ukládání energie poskytuje možnost uchovat tento vytvořený elektrický proud pro využití v noci, během období zvýšené spotřeby elektřiny nebo při výpadku dodávky ze sítě.
Během chladnějších teplot jsou elektrony v klidu. Jakmile však narazí na rostoucí intenzitu slunečního záření, elektrony se aktivují, což vede k většímu rozdílu napětí ve fotovoltaickém panelu. Následně se tak generuje více energie. Z tohoto důvodu solární články produkují elektřinu efektivněji za chladnějších podmínek.
V zimě je také méně pravděpodobné, že solární panely dosáhnou své maximální teploty nebo maximálního výkonu. Jakmile jejich teplota stoupne nad tento limit, výkon solárních panelů klesá. Výzkum prokázal, že panely začínají ztrácet účinnost kolem 77°C. Toto snížení účinnosti se však vyrovnává díky delší době denního světla během jarních a letních měsíců.

Produktivita fotovoltaiky za deštivého počasí

Slunce neustále dodává světlo pro solární panely, i když je obloha zatažená či prší. I přesto, že jsou solární panely nejúčinnější na přímém slunečním světle, dokážou vyrábět energii i z rozptýleného či nepřímého světla.

Déšť a zatažená obloha způsobují rozptýlení světla. Přímé světlo je sluneční záření, které se šíří přímo od Slunce dolů na zemský povrch. Difuzní světlo je druh slunečního světla, které bylo rozptýleno částicemi v atmosféře, ale stále dopadá na Zemi. Množství vyrobené elektřiny je pak ovlivněno množstvím oblačnosti. I když se s rostoucí oblačností snižuje výroba energie, solární panely stále pracují s vyšším výkonem, než by se očekávalo. Déšť má také výhodu v tom, že smývá prach z panelů, což udržuje jejich efektivitu.

Fotovoltaika a její účinnost pod sněhovou pokrývkou

Jak již víme, solární panely pracují efektivně i při nižších teplotách. Ale co když sněží? Dobrou zprávou je, že fotovoltaické panely dokáží generovat elektřinu i při pokrytí sněhem.

Sluneční světlo se dostává k solárním panelům i skrz sněhovou vrstvu, čímž udržuje solární články aktivní. Tmavé sklo solárních panelů urychluje tání sněhu, který sklouzne dříve, než by mohl omezit výkon. Montážní stojany jsou často nakloněny pod úhlem 30 až 45 stupňů, což brání přílišnému hromadění sněhu. Lehký sníh většinou rychle zmizí. Buď se rozpustí, nebo jej odvane vítr.

Za chladných a slunečných dnů sníh na zemi odráží sluneční světlo zpět na solární panely jako zrcadlo. Tento tzv. „albedo efekt“ umožňuje panelům generovat ještě více elektřiny v chladných podmínkách.

Solární baterie jako záloha

Během silného sněžení trvajícího i několik dnů, může být rozvodná síť méně spolehlivá než fotovoltaika. Výpadky proudu se v zimních měsících v některých oblastech vyskytují často a mohou domácnosti nechat na pospas i na dlouhé hodiny. V těchto situacích je užitečné mít k dispozici záložní zdroj energie.

Baterie pro fotovoltaiku, které instalujeme v rámci našich projektů, spolehlivě slouží jako zdroj elektřiny během výpadků proudu. Fotovoltaické panely jsou silně odolné vůči extrémním povětrnostním podmínkám. Solární baterie dokáže uchovat přebytečnou energii získanou během slunečních dnů a využít ji například během zmíněného výpadku dodávky elektřiny.

Účinná fotovoltaika i během zimy s DanSo elektro

Jak jsme si již přiblížili v článku, fotovoltaické panely si zachovávají vysokou účinnost i během zimního období. I přes nízké teploty a kratší dobu slunečního svitu dokáže fotovoltaika generovat dostatek elektrické energie.

Pokud se rozhodnete pro fotovoltaiku s našimi specialisty, získáte kromě dalších našich služeb a výhod také pravidelné revize a opravy zdarma, které zajistí maximální výkon celého systému nejen v zimě a chladném počasí. Součástí našich montážních prací jsou také solární baterie, které ukládají nadbytečnou energii pro pozdější využití. Fotovoltaické panely spolu s komponenty od prověřených dodavatelů instalujeme po celé České republice. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat. Naši specialisté jsou vám vždy k dispozici.

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.