Fotovoltaika jako cesta k levnějším energiím v roce 2023

//

Většinu domácností i firem trápí v současné době energetická krize. Jedná se o problém, který zasáhl celou Evropu, Pro mnoho lidí to byl silný impuls k tomu, aby začaly hledat různé způsoby, jak ušetřit peníze kde se dá. Obtíže s vysokými cenami za energie nejspíše nebudou otázkou jen pár nadcházejících měsíců. Je tedy nutné hledat řešení, které by pomohlo snížit výdaje za energie v dlouhodobém horizontu. Skvělým řešením se jeví fotovoltaické panely od firmy DanSo elektro.

Fotovoltaické panely pro nižší spotřebu energie

Fotovoltaika je moderním trendem poslední doby využívaný pro vytápění a ohřev vody v domácnostech. Solární panely čerpají energii ze slunečního záření, která je poté využívána k napájení spotřebičů v domácnosti. Energii je také možné uchovávat v bateriích a využít ji v nepříznivém počasí. Díky možnosti, jak ušetřit na ročních nákladech za elektřinu, se k budování fotovoltaické elektrárny přiklání stále více lidí. Fotovoltaické panely skrze moderní technologii šetří nejen vaši peněženku, ale také životní prostředí. Počáteční náklady na projekt lze výrazně snížit díky dotaci v rámci projektu Nová zelená úsporám. Solární elektrárna je zkrátka pro dnešní dobu velmi výhodným řešením, jak pomoci domácnostem i firmám k energetické nezávislosti.

Tepelné čerpadlo a jeho účinnost 

Tepelná čerpadla jsou téměř stejně účinná jako fotovoltaické panely. Ačkoliv pracují na jiném principu, jejich výsledek je podobný. Stejně jako u fotovoltaiky se tepelná čerpadla v domácnostech využívají pro vytápění a ohřev vody. Energie se v tomto případě nevytváří, ale pouze transformuje. Díky této technologii se jedná o další výhodný způsob levného vytápění budov. Nejrozšířenějším typem je tepelné čerpadlo vzduch-voda. Dalšími alternativami jsou tepelná čerpadla země-voda, vzduch-vzduch nebo voda-voda. I v případě tepelných čerpadel je možné žádat o dotaci díky programu Nová zelená úsporám. V tomto případě může být výše dotace až 140 000,- Kč.

Fotovoltaika i teplená čerpadla mohou ušetřit firmám i domácnostem na vytápění či ohřevu vody až 50 % z nákladů. Čím více je domácnost energeticky náročná, tím rychleji se vrátí počáteční investice.

Fotovoltaika a tepelná čerpadla pro vaši úsporu

Může se však stát, že fotovoltaika nebo tepelná čerpadla nejsou pro vás v tuto chvíli ideálním řešením. V takovém případě se nabízí i několik alternativních řešení pro úsporu energií, které zvládne každý. Jednou z variant je výměna klasických žárovek za LED žárovky. Jejich spotřeba je zhruba 7x menší než u běžných žárovek.

Další možností je zhasínat v místnostech, kde se právě nepohybujete nebo odpojit nevyužívané spotřebiče, jako jsou například počítače, televizory apod. Největší spotřebu mají v domácnostech spotřebiče, které mají na starost chlazení a ohřev. Lednice by například v rámci úspory měla být umístěna na co nejchladnějším místě v domě. U mrazáku bychom měli pravidelně provádět odmrazování. Pokud plánujete koupi nových spotřebičů, doporučujeme volit takové, které jsou označeny jako úsporné a zároveň disponují funkcí regulace výkonu. Správné zateplení domu je zase cestou ke snížení nákladů za vytápění budovy díky snížení tepelných ztrát.

Pro snížení účtů za energie existuje celá řada dalších tipů. Při pořízení fotovoltaiky a tepleného čerpadla nebo v případě jejich kombinace je rozdíl v nákladech za energie znatelný. Roční vyúčtování za spotřebu elektřiny se tak může snížit o několik desítek procent.

Pokud se chcete o fotovoltaické elektrárně a její realizaci pro domácnosti dozvědět více, neváhejte nás kdykoliv kontaktovat. K dispozici jsme pro vás na telefonním čísle +420 777 118 462. Našim klientům poskytujeme také nezávazné konzultace a poradenství.

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.