Fotovoltaika a tepelné čerpadlo – jak spolu fungují?

//

Současná doba nízkým cenám za energie příliš nepřeje, a proto se mnoho domácností i firem snaží ušetřit, jak to jen jde. Díky alternativním zdrojům energií lze na souvisejících nákladech ušetřit až několik desítek procent. Propojení fotovoltaiky a tepelného čerpadla je zaručeně skvělým řešením. Kromě snížení přebytečných výdajů tato metoda zároveň šetří životní prostředí snižováním uhlíkové stopy.

Fotovoltaika s tepelným čerpadlem pro levný chod domácnosti

Firma DanSo se již několik let zabývá instalací fotovoltaických panelů pro klienty po celé republice.  Za tu dobu již dávno víme, že největší spotřebu energie mají v domácnostech spotřebiče, které obstarávají vytápění, ohřev a chlazení. Fotovoltaika ve spojení s tepelným čerpadlem zajistí levný chod těchto spotřebičů téměř celý rok. Energie se navíc ukládá do baterií, ze kterých je možné čerpat během nepříznivého počasí. Pokročilé technologie umí změřit přebytkovou energii fotovoltaiky a poté provést regulaci čerpadla tak, aby nastala rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny. Zbývající energii systém dále využívá pro provoz dalších spotřebičů v domácnosti.  

Kdy je vhodné této kombinace využít?

Fotovoltaika je skvělým řešením pouze ve využívaných budovách. V objektech jako jsou rekreační chaty a podobné prostory, kde lidé tráví čas jen příležitostně se instalace fotovoltaiky příliš nevyplatí. Tepelné čerpadlo využívá z vetší části vzduch před elektřinou, a tudíž nachází využití i ve starších domech s horší izolací. Pokud jsou však tepelné ztráty v domácnosti minimální, tepelné čerpadlo pracuje efektivněji.

Kolik vám fotovoltaika s tepelným čerpadlem ušetří peněz?

Výše investic se odvíjí od výkonu daného čerpadla. Záleží především na tom, zda se jedná o novostavbu, která je energeticky pasivní nebo o starší budovu. Od toho se odvíjí i spotřeba energie. V každém případě je kombinace fotovoltaiky i tepelného čerpadla ekonomičtější, než kdybychom využívali pouze jednu nebo druhou metodu. Při přechodu z plynového nebo elektrokotle lze ušetřit až 90 % nákladů. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám je možné získat dotaci až 200 000,- Kč na zprovoznění fotovoltaiky a tepelného čerpadla. Pokud máte o dotaci zájem a nevíte si rady s formuláři, naši zaměstnanci z firmy DanSo vám rádi pomohou.

Poraďte se s profesionály firmy DanSo!

S neustálým rozvojem moderních technologií se nám nabízí stále větší možnosti využití obnovitelných zdrojů. Při odborně promyšleném projektu lze navíc ušetřit velkou část z ročního rozpočtu. Neváhejte se proto obrátit na naše profesionály z oboru a kdykoliv nás kontaktujte.  Jsme tu pro vás také v oblasti elektroinstalace, průmyslové instalace a montáží hromosvodů.

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.