6 kritérií pro výběr fotovoltaiky

//

Solární nebo také fotovoltaické panely umí domácnostem ušetřit až 50 % na ročních nákladech za elektřinu. Získaná energie nejen že pokryje spotřebu domácnosti, ale celý proces navíc šetří životní prostředí. V následujícím článku si shrneme ty nejzásadnější parametry a vlastnosti, se kterými se setkáme při výběru fotovoltaiky

Solární elektrárna a její složení

Solární elektrárna je složena pouze ze dvou hlavních částí. Jedná se o panel a střídač. Panely se umisťují na střechu a jejich funkcí je výroba elektřiny ze slunečního záření. Vyššího výkonu dosáhnete použitím většího množství solárních panelů. Jednotlivé panely jsou pomocí kabeláže napojeny na Střídač. Ten po připojení na rozvaděč využívá nashromážděnou energii jako běžný elektrický proud.

Rozdělení a vlastnosti fotovoltaických panelů

Fotovoltaické panely se dělí na několik typů. Zároveň disponují několika vlastnostmi, které mají vliv například na jejich výkon, odolnost a účinnost. Pojďme si společně shrnout ty nejzásadnější.

1. Typy fotovoltaiky

V základu se fotovoltaické panely dělí do tří typů. Prvním jsou monokrystalické panely, které mají nejvyšší účinnost. Jsou vhodné pro menší střechy, kde je dobrá orientace ke slunci. Dále jsou to polykrystalické panely, které umí zachytit sluneční záření i z ostrého úhlu. Jejich výhodou jsou nižší náklady na realizaci a hodí se taktéž na místa s horší orientací ke slunci. Třetím typem jsou amorfní panely, které jsou sice nejméně efektivní, avšak díky nízké hmotnosti jsou vhodné i na křehčí konstrukce a disponují nízkými tepelnými ztrátami.

2. Účinnost

Energetická účinnost udává, kolik procent sluneční energie dokáže fotovoltaika přeměnit ze solárních panelů na elektřinu. Tato účinnost se stále modernějšími technologiemi narůstá, avšak stále nelze dosáhnout vyšší účinnosti než 34 %.

3. Rozměry a vzhled

Solární panely se vyrábí v několika rozměrech, díky kterým je možné provést fotovoltaické řešení na míru. Větší panely přináší vyšší výkon, ale nejsou vhodným řešením pro každou střešní plochu. Monokrystalické panely se vyrábí v černém nebo tmavě hnědém provedení, zatímco polykrystalické jsou v modré barvě. Černé panely mají vyšší ohřev, což však snižuje účinnost fotovoltaiky.

4. Výkon fotovoltaiky

Výkon solárních panelů se měří v jednotkách Wp (wattpeak). Nejvyššího výkonu dosahuje solární panel ve chvíli, kdy je vystaven přímému slunečnímu záření. Každých 1 000 Wp vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny za rok.

5. Teplotní koeficient

Tento parametr nám říká, jaký má teplo vliv na účinnost solárního panelu. Fotovoltaické panely mají nejlepší účinnost během zimy za slunečného počasí. Tropické teploty totiž snižují účinnost panelu. Teplotní koeficient se udává v procentech na stupně Celsia. Čím je procento nižší, tím je účinnost panelu vyšší.

6. Odolnost solárního panelu

Fotovoltaické panely musí neustále odolávat různým povětrnostním vlivům. Nepříznivé počasí může na panelech způsobovat trhliny, které pak snižují celkovou účinnost fotovoltaické elektrárny. Zátěž způsobená větrem a sněhem se udává v kN/m² (Kilonewton na metr čtvereční) nebo v Pa (Pascal). Solární technologii je proto vhodné doplnit upevňovací technikou se spolehlivou konstrukcí.

Závěr

Tímto jsme si shrnuli hlavní parametry, se kterými se setkáme při realizaci fotovoltaické elektrárny. Pro naše zákazníky máme k dispozici fotovoltaické řešení na klíč se zárukou 30 let. V rámci projektu Nová zelená úsporám vám rádi pomůžeme i s vyřízením dotace na solární panely. Plánujete realizovat fotovoltaiku na vašem pozemku a nevíte si rady? Profesionálové z firmy DanSo vám rádi se vším poradí. V případě zájmu o naše služby nás kdykoliv KONTAKTUJTE.

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.