10 typů nejvyužívanějších fotovoltaických systémů

//

Fotovoltaika je moderní technologie se stále širším využitím. Fotovoltaické panely dokáží pokrýt energetickou spotřebu v domácnosti nebo podniku. Tato technologie umí ale také například napájet veřejné osvětlení ze solární baterie nebo se postarat o vytápění a ohřev vody. V tomto článku se blíže podíváme na deset nejběžnějších systémů, které využívají solární energii.

fotovoltaické panely na střeše domu

1. Fotovoltaické panely na střechu

Fotovoltaika a solární panely na střechu patří mezi nejvíce rozšířené. Fotovoltaické panely lze umístit na různé typy střešní konstrukce, kde přeměňují sluneční záření na stejnosměrný elektrický proud. Tato technologie umožňuje majitelů ušetřit ročně desítky tisíc korun na nákladech za energie. Fotovoltaický systém obsahuje invertor, který přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý pro snadné využití u domácích spotřebičů. Elektrický měřič má za úkol monitoring vyrobené energie, ale také například množství elektřiny využité z distribuční sítě. 

2. Fotovoltaika na fasádu

Fotovoltaické panely na fasádě budov představují moderní způsob využití sluneční energie pro architektonický design. Jelikož jsou fve panely k dispozici v mnoha barevných odstínech, tvarech a velikostech, je tak možné sladit tuto technologii s celkovým vzhledem budovy. Solární stěny mohou být umístěny nejen na rodinné domy, ale i komerční budovy nebo například průmyslové objekty. Fotovoltaické panely navíc šetří materiál pro fasády budov a přispívají také k pasivní regulaci teploty v interiéru.

3. Fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaické elektrárny vyrábí skrze rozsáhlou síť fotovoltaických panelů elektřinu pro komerční využití. Panely se obvykle nachází na volných prostranstvích, jako jsou pole, svahy nebo v některých případech i vodní plochy. Sběrná zařízení transformují vyrobenou elektrickou energii na střídavý proud využitelný v elektrické síti. Mezi výhody fotovoltaické elektrárny patří především snížení zátěže v konvenční síti během slunečních dní.

4. Veřejné solární osvětlení

Technologie fotovoltaiky a solárních panelů zajišťuje také energii pro lampy a veřejné osvětlení venkovních prostor. Solární baterie ukládají získanou energii během dne pro pozdější využití během noci nebo za zhoršené viditelnosti. Osvětlení využívající solární energii obsahuje LED diody, které slouží jako spolehlivý a kvalitní zdroj světla. Snímače světla detekují okolní viditelnost a poté automaticky spouští osvětlení.    

5. Systém pro solární čerpadla

Pro vytápění a ohřev vody v domácnosti a v podnicích je solární čerpadlo ideální způsob, jak efektivně využít energii ze slunce. Kombinace solární energie a tepelného čerpadla umožňuje dosáhnout vyšší efektivitu a úspornost na rozdíl od klasických metod pro vytápění. Solární kolektory pomocí potrubí se speciální kapalinou absorbují sluneční záření. Tepelné čerpadlo následně přenáší získané teplo z této kapaliny do systému, který má na starosti ohřev vody nebo vytápění. Izolovaná nádrž pojme veškerou teplou vodu pro okamžité využití.

solární panely pro solární čerpadla

6. Fotovoltaická zařízení s akumulátorem

Baterie pro fotovoltaiku ukládá nevyužitou solární energií pro pozdější využití. Uskladněná energie skvěle poslouží například v noci nebo během zvýšené oblačnosti. V případě náhlého výpadku elektrického proudu od dodavatele se není čeho bát. Solární baterie ihned nahradí dočasnou ztrátu elektrického proudu. V naší blogové sekci se můžete také dozvědět, jak funguje virtuální baterie pro fotovoltaiku, která představuje alternativu ke klasickým akumulátorům.

7. Solární nabíječka

Nabíječky využívající princip solární technologie jsou vhodné například pro nabíjení chytrých telefonů, tabletů nebo powerbanky. Veškerá zařízení se připojují pomocí USB portů. Výhodou je kompatibilita s širokým množstvím těchto typů elektroniky. Regulace nabíjení hravě zvládne optimalizovat rychlost nabíjení podle stavu zařízení a dostupnosti slunečního záření. Solární nabíječky se skvěl hodí například odlehlých v oblastech bez přívodu elektrického proudu.

8. Fotovoltaika pro drobnou elektroniku  

Tato technologie představuje integrované řešení, které kromě nabíjení slouží i pro samotný provoz elektroniky, jako jsou chytré hodinky, sluchátka, malé osvětlení apod. Fotovoltaika pro malou elektroniku obsahuje akumulátor nebo integrovanou baterii, která ukládá vyrobenou energii. Snímač světla umí automaticky aktivovat nabíjení podle světelnosti okolního prostředí. Zařízení tohoto typu ocení zejména lidé, kteří jsou často na cestách, sportovci nebo lidé pohybující se pravidelně na místech bez elektrického připojení.

9. Mobilní fotovoltaika

Solární energii je možné využít i pro přívěsy, dočasná obydlí nebo mobilní zařízení všeho druhu. Výhodou tohoto typu fotovoltaiky je snadná manipulace a využití v místech bez napojení na elektřinu. Panely bývají nejčastěji na střeše mobilní jednotky. Tažné přívěsy mohou obsahovat nejrůznější spotřebiče, jako jsou chladničky, klimatizace, osvětlení apod. Fotovoltaické panely se spolehlivě postarají o nabíjení této elektroniky.

10. Auto na solární pohon

Solární automobil je moderní dopravní prostředek, který kombinuje solární energii s elektrickým pohonem. Solární panely jsou integrovány v karoserii pro následné nabíjení elektromobilu. Tato technologie poskytuje delší dojezd automobilu s menší závislostí na dobíjecích stanicích. Solární elektromobily pomáhají stejně jako jiná zařízení využívající energii ze slunce snižovat emisi skleníkových plynů a šetřit tak životní prostředí. Inteligentní řídící systémy ve vozech umí regulovat solární energii a elektrický pohon podle aktuální potřeby.

elektroauto nabíjené pomocí solární nabíječky

Jednoduchá instalace fotovoltaiky s DANSO ELEKTRO

Firma DANSO se specializuje na fotovoltaiku a solární panely pro klienty na území celé ČR. Rádi vám pomůžeme s výběrem komponent pro jakoukoliv nemovitost včetně elektroinstalace a pravidelných revizí. Dotace na fotovoltaiku vám může ušetřit až 200 000,- Kč na pořizovacích nákladech. Hravě za vás zvládneme vyřízení související administrativy v rámci projektu Nová zelená úsporám. V případě zájmu o naše služby nebo nezávaznou poptávku nás neváhejte kdykoliv kontaktovat.

Nabízíme nezávazné konzultace i poradenství.